.: Strona Głowna
.: Paw Indyjski
.: Hodowla Pawi
.: Inkubator lęgowy
.: Porady
.: Galeria
.: Oferta
.: Kontakt
.: Linki

Hodowla Pawi


      Ten dział planujemy rozbudować i rozszerzyć w najbliższym czasie.
      Warto jednak wystosować kilka wskazówek, które w znaczny sposób ułatwią
      pierwsze kroki w hodowli Pawi.

Paw jest na tyle oswojonym i dostojnym zwierzęciem, iż warto obdarzyć go zaufaniem i nie zamykać w wolierze tylko wypuścić aby swobodnie spacerował po ogrodzie. Z pewnością szybko się nam odwdzięczy. Idealnym rozwiązaniem jest wolne trzymanie pawi i zapewnienie im czystego i ciepłego miejsca noclegowego. Jeżeli ktoś chce hodować Pawie w ścisłej zabudowie powinien najpierw porozmawiać z sąsiadami, gdyż pawie nie respektują płotów ani ogrodzeń i chętnie wybierają się na długie spacery.

    Wielkosć kurnika dla pawi


    Kurnik dla pawi? Tak paw powinien mieć miejsce schronienia, szczególnie zimą. Dodatkowo warto pamiętać iż pawiem chętnie posili się każdy większy drapieżnik Jeśli chodzi o wielkośc takiego kurnika to wszystko zalezy od jego rodzaj. Może to byc pomiesczenie ogólnie długie i szerokie w których ptak się obróci lub długie i wąskie z wejściem i wyjściem po drugiej stronie (tej opcji jednak nie polecam). Dla obrotu pawia z trenem wewnątrz pomieszczenia, wystarczy już 1,5 metra, jednak nie polecam pomieszceń węższych niż 2-2,5metra. Bardzo wżna rzecz tto dobre zamknięcie szcgólnie na noc. Aby Paw chętnie wchodził do takiego pomieszczenia koniecznie musi być ono jasne, najlepiej z obszernym świetlikiem w dachu!

    Woliera dla pawi


    Woliera dla pawi musi być koniecznie wszechstronna, zabawa w budowe wolierki 10 metrowej uważam mija się z celem, chyba że będzie ona tymczasowa i ptak bedzie w niej zamykany np. tylko na noc. Jak juz wcześniej wspominałem najlepiej paw się czuje jak chodzi swobodnie po ogrodzie, a na noc do dyspozycji ma małą olierkę z szopką.
    Jezeli zdecydujemy się na budowę woliery warto wykonać ja w sposób dokładny, dbały i estetyczny. Do budowy polecam używać siatek heksagonalnych z oczkiem sześciokątnym, Najtaniej mozna je kupić w sklepie internetowym np. www.hodowlany.pl, są bardzo trwałe w łatwy sposób się je łączy i doskonale wygladają. Warto też zaopatrzyć się w profesjonalne poidła, karmidła, szkoda aby nasze pawie z pełnym dostojeństwem piły wode ze starego zardzewiałego garnka. Aspekt estetyczny ma tutaj znacznie mnniejsze znaczenie, ważna jest higiena! i okresowa dezynfekcja.
Wielu hodowców słusznie uważa że jeżeli Paw przeżyje pierwsze 3 miesiące i pierwszą zimę to z pewnością jest duża szansa ze przeżyje kolejne 20 lat. Dlatego warto zaopatrzyć się środki witaminowe i mineralne, koniecznie dezynfekować pomieszczenia i urządzenia hodowlane, poidła, karmidła, paszownik.
Zawsze warto pamiętać, że pawie należš do bażantowatych i w wielu kwestiach ich hodowla przypomina hodowlę bażantów, tm bardziej zachęcamy do odwiedzenia strony o hodowli bażantów