.: Strona Głowna
.: Paw Indyjski
.: Hodowla Pawi
.: Inkubator lęgowy
.: Porady
.: Galeria
.: Oferta
.: Kontakt
.: Linki



Inkubator do wylęgu jaj


       Paw znosi podczas jednego lęgu do 8 jaj, jeżeli odpowiednio wcześnie zabierzemy jaja pawicy, po pewnym czasie ponownie założy gniazdo i zniesie kolejną partię jaj. Można powiedzieć że zebranie 15 wartościowych jaj od inkubator lęgowy dla pawi jednej pawicy wciągu jednego roku jest niebywałym sukcesem. Najczęściej zdarza się szczególnie u niedoświadczonych hodowców, iż od jednej samicy pawia w całym sezonie nie zbierze się więcej niż 8-10 jaj. Należy pamiętać, iż samica uzyskuje pełną dojrzałość po 3 - 4 latach życia. To wszystko składa się na fakt, iż jaja pawi są niezwykle cenne, w czasie swojej przygody z pawiami wielokrotnie spotykałem się z zapytaniami o sprzedaż pawich jaj. Nie słyszałem aby ktokolwiek chciał takie jaja sprzedawać, są po prostu zbyt cenne. Przed zakupem jaj pawi przestrzegam, pojawiają się sprzedawcy np. na internetowych serwisach aukcyjnych. Jednak często są to najzwyczajniejsi hochsztaplerzy, którzy albo sprzedają jaja niezapłodnione odrzucone z inkubatora, których nieprzydatność stwierdzono prześwietlając jaja w pierwszych dniach inkubacji.

      inkubator kompaktowy o dobrych parametrach Pawie chowane w hodowlach przydomowych mimo wielu pokoleń spędzonych z dala od swojego naturalnego środowiska zachowały silny instynkt macierzyński. Aby jednak pawica zdolna była wysiedzieć i odchować pisklęta potrzebuje spokoju i odpowiednich warunków, najlepiej cichego miejsca w dużym i przestronnym ogrodzie. Stąd też wielu hodowców decyduje się na samodzielną inkubację zbieranych jaj w sztucznych inkubatorach.

Plusy i minusy sztucznej inkubacji pawi



+ Mamy pełną kontrolę nad wylęgiem
+ Zbieramy nowe doświadczenia hodowlane
+ Wybierając odpowiedni inkubator możemy uzyskać większą skuteczność wylęgu
+ Zbieramy większą liczbę jaj
+ Kontrolujemy stan stada
+ Minimalizujemy wpływ pogody i innych czynników zewnętrznych na proces wylęgu

- Ingerujemy w naturę - naturalny zawsze był i będzie wylęg pod nasiadką
- Wyklutym pisklętom musimy zapewnić odpowiednie sztuczne warunki odchowu
- Inkubacja w inkubatorze wymaga doglądania i zaangażowania, jeżeli nie masz czasu lepiej zostaw jaja pawicy przy odrobinie szczęścia wysiedzi i odchowa przynajmniej nieliczną część miotu

      Aby niektóre plusy nie zamieniły się w minusy konieczne jest posiadanie podstawowych informacji o wylęgu i zaopatrzenie się w odpowiedni inkubator.

Wybór inkubatora



       Obecnie rynek oferuje szeroką gamę inkubatorów, w całej szerokiej ofercie trudno nawet wprawnemu hodowcy nie mówiąc już oInkubator dla pwai z klujnikiem nowicjuszu wybrać dobry jakościowo produkt. Ceny inkubatorów zaczynają się już od 300 zł praktycznie bez górnej granicy. Jak już wcześniej wspominałem jaja pawie są bardzo cenne tak więc przy zakupie trzeba kierować się jakością. Trzeba się liczyć z faktem ze za dobry inkubator trzeba wyłożyć około 1000zł.

  • Nie ma co się kierować rozmiarem, wystarczy policzyć ile jaj będzie inkubowanych, ja mam inkubator na około 30 jaj pawich i nigdy nie był pełny, duże tanie inkubatory produkują wytwórnie garażowe, już raz się naciąłem i już dziękuje
  • Inkubator musi być solidnie wykonany, najlepsze do mycia i dezynfekcji jest tworzywo sztuczne lub blacha nierdzewna. Absolutnie odradzam inkubatory z drewna - miałem takowy i nie polecił bym go największemu wrogowi, drewno nie nadaje się do budowy tego typu urządzeń, nie ma możliwości mycia i dezynfekcji
  • Nie polecam inkubatorów ze styropianu, to pierwszy inkubator jaki miałem w swojej karierze, wylęgi fatalne, sprzęt ledwie co przetrwał 1 sezon
  • Dobrze aby wentylator miał wiatrak do cyrkulacji powietrza, nagrzewanie za pomocą grzałki. Rzeczy takie jak automatyczne obracanie jaj i sterowanie wilgotności są na pewno dobre ale kosztowne.
  • Polski czy zagraniczny? Niestety polscy producenci ustępują i to bardzo konstrukcjom zachodnim, nie znam polskiego producenta którego można by polecić, jest na pewno dwóch których bardzo odradzam, nie wypada jednak pisać nazw firm.


  •       Dostępność tego typu sprzętu jest ograniczona, nie można kupić inkubatora za rogiem w sklepie. Pozostaje poszperanie po Internecie:

          Przykładowe witryny internetowe - producent inkubatorów:

    www.infermo.pl


          Przy zakupie inkubatora, dobrze aby komora lęgowa była dobrze widoczna, obserwowanie klujących się piskląt robi wrażenie i sprawia dużą frajdę, szczególnie dzieciom.

    Samodzielna budowa inkubatora



          Mimo szerokiej oferty dostępnej na rynku wielu hodowców decyduje się na samodzielną budowę inkubatora. Nie mam niestety własnych doświadczeń w tym zakresie. Wielu znajomych hodowców z zacięciem do majsterkowania zbudowało inkubator, kilku poniosło sromotną porażkę jednak byli i tacy którym legi we własnej wylęgarce przyniosły dużo satysfakcji i sukcesy w wylęgu piskląt.


          

    Podstawowe parametry inkubacji pawi

    Czas inkubacji i klucia około 28-29 dni
    Czas inkubacji zależy od warunków panujących w komorze lęgowej inkubatora. Głównie wpływ na czas inkubacji ma temperatura, wyższa temperatura wylęg trwa krócej, niższa temperatura - dłuższy czas wylęgu. Na długość inkubacji mają wpływ też inne czynniki np. wielkość jaj. Większe jaja wymagają dłuższego czasu klucia. Z zasady przyjmuje się że dobry wyląg to taki w którym wszystkie pisklęta wyklują się w odstępie nie większym niż 20 godzin. Takie wymagania dotyczą jednak jaj sortowanych, gdzie jaja o wadze, rozmiarze a nawet kolorze niestandardowym są odrzucane. W Przydomowej hodowli do inkubatora trafiają wszystkie jaja, a czas od wyklucia pierwszego i ostatniego pisklęcia to nawet 3 dni
    Temperatura i wilgotność inkubacji Temperatura 37,8 o C, Wilgotność 45%
    Jako czas inkubacji należy rozumieć pierwsze 25 dni całego procesu. Wielu hodowców ustawia inną temperaturę, ja stosuję taką. Z doświadczenia wiem że nie ma większego znaczenia czy temperatura ustawiona jest na 37,6 czy 38 oC, za to bardzo ważna jest stabilność temperaturowa, jak raz ustawimy zadaną temperaturę ważne by temperatura ta była utrzymywana od początku do końca na tym samym poziomie.
    Temperatura i wilgotność klucia Temperatura 37,5 o C, Wilgotność 55%
    Czas klucia to ostatnie 3 dni całego procesu, na ten czas należy obniżyć nieco temperaturę i podwyższyć wilgotność.
    Pozostałe warunki i wymagania Podczas inkubacji przez pierwsze 25 dni koniecznie jaja muszą być obracane, minimum 1 na dobę. W inkubatorach automatycznych ja obracane są nawet 10 razy na dobę. Zalecane jest wietrzenie jaj, tzn. raz dziennie otwiera się inkubator na około 10-15 minut. Obrót jaja to minimum 45O. Po 25 dniach przechodzimy do klucia, w tym czasie nie obracamy jaj i zmieniamy nieco parametry w komorze lęgowej. Szczególnie podczas klucia należy zapewnić stabilne warunki, nie zaleca się wietrzenia ani otwierania komory lęgowej.
    Kilka istotnych informacji na temat inkubacji jaj w inkubatorze: tutaj